Dangos atsparumas šalčiui – kas tai?

Ar įmanoma pamatuoti?
Ar įmanoma įsivertinti?
Mes sakome taip – šie parametrai pamatuojami ir palyginami. Pasiaiškinkime kaip atliekamas tyrimas ir kokius parametrus atitinka Betono mozaika gaminiai.

Jums tikrai yra tekę girdėti, o ir mes savo klientams nuolat primename, kad šaltasis metų laikas – ypatingas išbandymų laikas grindiniui. Oro temperatūrai nuolat kintant iš teigiamos į neigiamą (pavyzdžiui dienos metu laikosi 1-2 laipsniai šilumos, o naktį temperatūra nukrenta iki -5-7 laipsnių), dangoje esanti drėgmė nuolat šąla ir šyla. Tai vadinama užšalimo ir atšalimo ciklais.

Puikiai žinome, kad vanduo, šaldamas ir virsdamas ledu plečiasi, o šildamas vėl susitraukia, taigi gaminys yra nuolat veikiamas ardančių jėgų. Ar tai įmanoma įvertinti ir pamatuoti? Taip, tokios cikliško atšalimo ir atšilimo sąlygos imituojamos laboratorijose ir matuojamas tokių sąlygų poveikis gaminiams.

O kas nutinka šąlantiems ir šylantiems gaminiams? Dangos atsparumas šalčiui gali būti pamatuotas?

Užšąlantis vanduo / drėgmė trinkelės paviršiuje bei betono kapiliaruose plečiasi ir kadangi, ledo tūris yra didesnis nei vandens, vandeniui virstant ledu betono kapiliaruose susidaro didelis slėgis, kuris gali jį pradėti ardyti. Šildant, ledas ištirpsta ir naujo šaldymo metu ardymo procesas pasikartoja.
Tokiu būdu, po tam tikro šildymo-šaldymo ciklų skaičiaus betono paviršiuje gali atsirasti nubyrėjimai, dar kitaip vadinami masės nuostoliai. Šie masės nuostoliai yra reglamentuoti ir apibrėžti galiojančiais teisės aktais: LST EN 1338:2003, LST EN
1338:2003/AC:2006, LST EN 1338:2003/P:2008. Vadovaujantis šiais dokumentais nekokybiškomis betono trinkelėmis pripažįstamos tos, nuo kurių paviršiaus po 28 parų šildymo-šaldymo ciklų nubyra daugiau nei 1 kg masės medžiagos skaičiuojant vienam kvadratiniam metrui jos paviršiaus ploto.

Dangos atsparumas šalčiui. O kaip yra su Betono mozaikos gaminiais?

Kviečiame susipažinti su Kauno Technologijos Universiteto Statybos ir Architektūros fakulteto Statybinių medžiagų ir konstrukcijų tyrimo centro atliktu tyrimu.

Jo metu buvo tiriami gaminiai iš Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių gamyklų. Gaminiai buvo veikiami šaldant ir šildant, po to matuotas paviršiuje atsirandantis gaminio nubyrėjimas. Primename, kad atitinkamai LST EN 1338:2003, LST EN
1338:2003/AC:2006, LST EN 1338:2003/P:2008 keliamiems reikalavimams šis kiekis neturi būti didesnis nei ≤ 1,0 kg/m2. Tuo tarpu Betono mozaika gaminiai po 72 šildymo-šaldymo ciklų (kai tuo tarpu standartas reikalauja 28 ciklų tyrimo) gaminio nubyrėjimo kiekis sudarė vos 0,007-0,012 kg/m2. Su minėtu tyrimu kviečiame susipažinti čia.

Dangos atsparumas šalčiui
Betono mozaika gaminių atsparumas šalčiui – tyrimo rezultatai
Prizma gaminys

Kalcio karbonatas arba kalkių dėmės grindinio paviršiuje. Kas tai, kodėl atsiranda, ar įmanoma pašalinti?

Danga

Dangos priežiūra šiltuoju metų laiku

Hansa

Trinkelių dangos priežiūra žiemą