Betono gaminiai ir mitai.

Betono gaminiai, regis tokie akiai įprasti produktai, viešojoje erdvėje sulaukia gana keistų vertinimų ir komentarų. O jais vadovaujantis padaromos esminės klaidos pasirenkant produktus, juos klojant ir eksploatuojant, tad rezultate galutinis variantas nekelia estetinio pasitenkinimo, jau nekalbant apie eksploatacijos saugumą.

Dalinamės keletų keisčiausių mitų, su kuriais esame susidūrę.

Mitas: betono gaminio aukštis – nesvarbus rodiklis

Kartais pasidalinama nuomone, kad renkantis trinkeles vienas neaktualiausių matmenų yra gaminio aukštis. Teigiama, kad privačioms erdvėms tikrai pakanka 5 cm aukšio trinkelės.

Kas tai per matmuo ir kodėl ir labai svarbus? Šis matmuo yra tiesiogiai susijęs su gaminio savybe atlaikyti dangai tenkančius krūvius. Įsivaizduokite vieną trinkelę kurią gali veikti pėsčiųjų apkrovos (iki 100 kg), automobilių apkrovos (iki 3 t), sunkiojo ir vidutinio transporto apkrovos (apie 20-40 t).

Todėl klientams visuomet rekomenduojame prieš pradedant visus aplinkos tvarkymo darbus susiprojektuoti dangas, nusimatyti zonas, kuriose:

  • Parkuosite automobilį, taip pat reiktų įsivertinti automobilių kiekį ir jo svorį/ paskirtį/ar į šią zoną neturės patekt sunkiasvoris transportas pvz nuotekų išsiurbimui, prekių atvežimui)
  • Takeliai jungiantys atskiras sklypo dalis (pėsčiųjų apkrova)
  • Terasos BBQ gaminimo zonas. Tokioms zonoms siūlome sumažinto įgeriamumo gaminius.

Atitinkamai nuo numatomos naudojimo paskirties ir įrengtų pagrindų stiprio rekomenduojami šie betono gaminių aukščiai zonoms:

  • TIK pėsčiųjų apkrovoms – rekomemduojame 5-6 cm aukščio gaminius
  • Parkingo/ įvažiavimo zonoms privačiose erdvėse, esant lengvojo automobilio neintensyvioms apkrovoms – 6-8 cm aukščio (netaikoma visuomeninės paskirties zonose)
  • Jei grindinys naudojamas mažų krovininių automobilių judėjimui – 8-10 cm gaminiai
  • Logistikos centrams su intensyviu transporto srautu, 10-12 cm aukščio gaminiai
  • Itin sunkaus transporto, pavyzdžiui krovos kompanijose, uostuose grindiniui gali būti naudojami 12-15 cm ir didesnio aukščio gaminiai.

Betono gaminiai ir mitai – “Busted”.

Mitas: užpildai? Siūlės? Kam tas vargas?

Betono trinkelės turi savybę nuo gaunamo krūvio minimaliai judėti, tai yra remtis į gretimą gaminį su didesne jėga, taigi kuo didesnė apkrova tenka grindiniui, tuo didesnė apkrova tenka ganėtinai didelei gaminių zonai. Jei tarp gaminių esančios siūlės nėra užpildytos atsijomis, ar mūsų rekomenduojamais surištaisiais užpildais, tuomet besiremdami vienas į kitą gaminiai juos laužo. Paprastai pirmiausia nuskyla gaminių kampai, vėliau gaminiai pradeda judėti ir taip grindinys patampa nesaugus ir netinkamas eksploatuoti. Pagrindinės siūlių užpildo paskirtis yra perduoti apkrovas gaminiams ir drenuoti vandenį.

Vienas populiaresnių siūlių užpildymo būdų yra jas užpildyti atsijomis. Tai tiktai ekonomiškai geras sprendimas, tačiau būtina įvertinti faktą, kad atsijos gana lengvai pasišalina iš siūlės po stipresnio lietaus, sniego, grindinio plovimo aukšto slėgio srove, tad atsijas nuolat reikia papildyti. Atsijos sudaro palankią terpę augti samanoms ir piktžolėms, kurias periodiškai reikia šalinti, kad jų irimo metu susidarančios rūštys neardytų betono. Mūsų siūloma alternatyva – ilgalaikiai siūlių rišikliai, nereikalaujantys nuolatinės priežiūros, o taip pat minimizuojantys padentys apsaugoti nuo nepageidaujamos augalijos. Betono gaminiai ir mitai – “Busted”.

Mitas: spalvoti betono gaminiai greitai išblunka

Galbūt susidūrėte su nuomone, kad spalvotų gaminių spalva yra itin lengvai pažeidžiama, greitai išblunka, labiau tepasi ir/ar jos intensyvumas sumažėja?

Žinoma, visa danga yra veikiama aplinkos veiksnių – saulės spindulių, kritulių, arti dangos esančių neasfaltuotų privažiavimų: kartu su automobilių padangomis atnešamos smulkios smėlio ir žvyro smiltelės ilgainiui įsigeria į betono grindinio paviršių.

Kodėl taip yra? Taip yra todėl, kad natūraliai kietėjančiame betone susidaro porų struktūra, formuojanti gaminio mažą poringumą. Poros turi privalumą t.y. gerina atsparumą šalčiui, bet turi ir neigiamą pusę, aplinkos tarša kaip dulkes, žiedadulkes, teršalai įsigeria į gaminio paviršių. Betono gaminiai ir mitai – “Busted”.

Tad galime kalbėti apie:

  • Dėmes dėl įgerties. Betoninių gaminių įrengimo ir eksploatavimo minimalių reikalavimų 33.3 p.  apibrėžiama, kad betoniniai gaminiai yra įgeriantys ir “ant dangos paviršiaus patekę nešvarumai gali mechaniškai prisitvirtinti arba įsigerti į produktus ir palikti jų paviršiuje matomas dėmes”. Natūralu, kad išorinis užterštumas padengia gaminio paviršių šiam būdinga spalva ir gaminio spalva yra matoma kaip “išblukusi” ar kaip “spalvos intensyvumo sumažėjimas”.
  • Spalvos intensyvumo sumažėjimąGrindinio danga eksploatacijos metu dėvisi, todėl natūralu, kad kaip ir visi kiti produktai (pvz.: automobilio padangos, guoliai…) natūraliai dėvisi. Betoniniuose gaminiuose intensyviai dėvisi jų paviršius. Dėvėjimosi metu, yra nudėvima gaminio spalvota cementinė dalis. Ši cementinė dalis yra apvilkusi gamtinio užpildo daleles ir jas surišusi. Nusidėvėjus daliai cementinės dalies, paviršiuje “atsiveria” natūralaus gamtinio užpildo spalva. Dėl šios priežasties gaminio paviršiuje pradedame matyti ne tik gaminio spalvą, bet ir mechaniškai atverto gamtinio užpildo. Todėl vizualiai tai gali atrodyti kaip “spalvos praradimas ar jos intensyvumo sumažėjimas”, bet tikroji priežastis yra natūralaus akmens spalvos matymas.

Mūsų gaminami betono gaminiai yra dažomi per visą gaminio viršutinį sluoksnį, priklausomai nuo gaminio storio šio sluoksnio storis būna nuo 4 mm. Siūlome pastebėjus aukščiau minimus atvejus, gaminį perskelti pusiau (nepjauti!) ir įvertinti viršutinio sluoksnio skerspjūvio spalvos skirtumą su gaminio paviršiuje matoma spalva. Jei skerspjūvio spalva ryškesnė, intensyvesnė, vadinasi spalva niekur nedingo, tiesiog tam pokyčiui įtakos turėjo su gaminio eksploatacija susiję faktoriai.

Ar galima išblukusią spalvą suintensyvinti? Paprastai plovimas aukštu vandens slėgiu padeda pašalinti įsigėrusias dulkes todėl spalvos tampa ryškesnės.

Ar galima apsaugoti grindinio spalvą? Taip, prižiūrint ir plaunant grindinį, pašalinama dalis taršos, taip pat grindinį galima dengti specialiais impregnantais, apsaugančiais nuo taršos, tačiau šios priemonės sluoksnius būtina reguliariai atnaujinti. Labai svarbu kokiomis priemonėmis ir įrankiais valoma danga – reiktų vengti aštrių šepečių, abrazyvių medžiagų, žiemą nenaudoti druskos, rekomenduojame rinktis natūralų smėlį – ekologišką, nekenkiančią aplinkai priemonę.

Mitas: betono gaminiai neekologiški, kenkia augmenijai

Betono gaminiai aplinkotvarkai plačiai naudojami visame pasaulyje, betono gaminių technologijos yra nuolat vystomos ir rinkai siūlomi inovatyvūs produktai, kurie gali padėti kovoti su tarša, mažinti išmetamo CO2 kiekį, taip pat atlikti pavyzdžiui drenavimo funkciją. Šiai funkcijai siūlome mūsų asortimente esančius Eko gaminius, kurie gali pakeisti drenavimo sistemas, drenuoti kritulius į gruntą. Novatoriški eko betono gaminiai atidengia 9-39 proc. daugiau ertmių nei kiti esantys rinkoje, bei padėti spręsti drenavimo klausimus neįrengiant drenavimo sistemų.

Klientams, kurie nori derinti ažūro betono gaminius su žole, rekomenduojame rinktis specialius žolės mišinius (pvz. Dotnuva Baltic Sunshine mišinys). Taip pat naudoti drėgmę kaupiančias, bet nekeičiančias tūrio priemones (granulės, plaušas) kurios yra įmaišomos į gruntą. Betono gaminiai ir mitai – “Busted”.

Betono gaminiai ir mitai
Betono gaminiai ir mitai
Hollister

Dangų projektavimo taisyklės

Danga

Dangos priežiūra šiltuoju metų laiku

Orange granit daugiaspalvė

Praktiniai patarimai: kaip išvengti klaidų įsirengiant dangą

Grindinio idėjos